А.С.Д. в Google News - натисніть Підписатися

Соціальна корупція

Корупція в Україні: причини поширення та механізми протидії

До попереднього розділу: Тіньова економіка

Соціальний аспект корупції проявляється у тому, що вона є одним з основних чинників роздвоєння суспільства - умовно кажучи, на офіційне і неофіційне (частково кримінальне). Корупцію можна розглядати як різновид соціальної корозії, яка роз’їдає і руйнує органи державної влади, зокрема, державу і суспільство в цілому. В її основі, перш за все, лежать такі вікові традиції відносин у суспільстві, як „послуга за послугу” (,,даю, щоб ти дав”).

За деякими оцінками в Україні на хабарі витрачають кошти, які перевищують державний бюджет у кілька разів. Але в той час, коли літні люди в пострадянських країнах з тривогою наголошують, що корупція значно посилилась, їхні діти та онуки схильні брати участь у корупційній діяльності з будь-якого приводу – молодь засвоїла культуру корупції і вважає її звичайним явищем.

За тотальної влади напівкримінальної олігархії, пересічний українець продовжує вимушено користуватися традиційною корупцією як засобом збереження “народної тіньової економіки”. Саме на тіньовій економіці поступово постав український середній клас, вона формує реальні споживчі ціни в країні. Експерти вважають, що саме завдяки корупції населення багатьох країн пострадянського простору, держав Латинської Америки змогло забезпечити собі гідне економічне існування в умовах колосальної відсталості та неефективності механізмів державного управління, а економічний прогрес відбувається в цих країнах завдяки тому, що за допомогою корупційних механізмів економіка захищається від хижацьких амбіцій державних чиновників.

В сучасний вітчизняних реаліях мало враховується фактор корупційної активності громадян, і тому все зводиться до корупційної активності посадових (службових) осіб держави. Це означає, що із стратегії і тактики протидії корупції випадає такий потенціал як «діяльність, спрямована на зменшення корупційної активності громадян», яка має вирішальне значення для протидії корупції кризового типу.

До наступного розділу: Організована злочинність

Примітки:

1. Феноменологія української корупції та її специфічні риси // Діалог.ua.

0 коментарів

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии