«Україна може отримувати газ реверсним способом з Словаччини»

«Україна може отримувати газ реверсним способом з Словаччини»Україна перебуває на шляху підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом. Вся Європа прискіпливо дивиться, як Україна виконує зобов’язання, викладені в 11-и пунктах Фюле. Серед тих країн, які чи не найбільше бажають, щоб Україна успішно виконала всі ці зобов’язання і отримала асоціацію, - один з наших західних сусідів – Словаччина. Нам вдалося поспілкуватися із заступником посла Словаччини в Україні паном Мареком Шафіним під час інтерактивної конференції «Зміцнення безпеки через співробітництво» в Чернігові. Дипломат розповів, що Словаччина завжди готова підтримувати Україну, розраховує на підписання асоціації нашої держави з ЄС і сподівається на вирішення питання з диверсифікацією енергоносіїв, які отримує наша країна.

Україна вже зараз може отримувати газ реверсним способом з Словаччини


Пане Мареку, чи правда, що одним з пріоритетів зовнішньої політики Словаччини є підтримка України?

В урядовій програмі про зовнішню політику написано, що Україна є стратегічним партнером у словацькій зовнішній політиці і співпраця з нею є одним з наших зовнішньополітичних пріоритетів.

Чи ратифікує словацький парламент угоду про асоціацію між Україною і ЄС, якщо така буде підписано на саміті Східного партнерства у Вільнюсі?

В словацькому парламенті багато друзів України. Але ваша країна повинна виконати всі пункти, які є умовою для підписання асоціації з Європейським Союзом.

Який момент є головним для підписання угоди?

Абсолютно всі зобовязання є необхідними для виконання. Не може бути такого, що якийсь з пунктів може бути недовиконаним.

Як Словаччина ставиться до пошуку з боку України можливостей знайти альтернативні шляхи отримання енергоносіїв з Європи? Адже Україна поставлена перед фактом будівництва нових обхідних газопроводів з Росії у ЄС.

Я хоч і не спеціаліст по газових питаннях, але знаю, ще в минулому році словацька фірма «Еустрім» зробила так званий «open season», шукала бажаючих отримувати газ реверсним способом. Технічно це вже є можливим. Але ця фірма є приватною компанією, тому цей проект вона готова була запустити тільки, якщо побачить можливості отримати реальний прибуток. На той момент не виявилося бажаючих отримувати газ таким способом. «Нафтогаз», наскільки я знаю, відмовився.

Україна домовилася з Угорщиною про отримання газу з цієї країни. Але це рішення було скоріше політичне, адже ті обсяги газу, які прокачуються через Угорщину, фізично не можуть забезпечити Україні газової незалежності. Тому логічніше є отримувати газ реверсним способом через існуючий газопровід, який іде через Словаччину. У нього набагато більше технічних можливостей.

В Словаччині не залишилося пам’ятників комуністичним вождям


Який досвід країн «Вишеградської четвірки», до якої належить і Словаччина, в плані просування до ЄС і НАТО могла би запозичити Україна?

Не так самої «Вишеградської четвірки», як її учасниць, зокрема, і Словаччини. Але у нас взагалі тут досвід схожий. Його в Україні добре вивчає Національний інститут стратегічних досліджень. Скоріше тут варто говорити про досвід платформи, на якій можуть зустрічатися і спілкуватися представники офіційних, урядових структур і неурядових - громадських організацій.

Яке ставлення в Словаччині до символів тоталітарного, комуністичного минулого?

У нас до цього зважена позиція: ми не руйнуємо пам’ятники солдатам радянської армії, які воювали з військами нацистської Німеччини на території Словаччини. А от вулиці, які носили назву комуністичних вождів, ми перейменували. Наприклад, у нас вже давно нема вулиць чи площ, що носять імя Леніна. Памятники комуністичним ватажкам у нас також демонтували – тому ж Леніну і Готвальду. Їх зняли і відправили в музеї на зберігання.

Якщо країна є членом НАТО, в неї краще приходять інвестори


Як може вплинути можливе підписання з Україною асоціації з ЄС на наші стосунки з НАТО?

Скажу так: якщо ЄС підпише угоду про асоціацію з Україною, то остання стане більш респектабельним, більш відповідальним партнером для НАТО. Хоча саме підписання угоди ще не означає, що Україна може . Навпаки, поки ви не станете практично втілювати ваші зобов’язання, поки не будете проводити реальних реформ, зближення з ЄС відбуватиметься повільно

З досвіду Словаччини, що Україні може дати вступ до НАТО?

Скажу так: коли Ви є членом НАТО, на Вас потенційний інвестор дивиться інакше, ніж на позаблокову країну. Альянс має своїх інвесторів. В країни НАТО з більшим бажанням інвестують навіть ті компанії, які не мають стосунку до оборонного комплексу і які навіть не належать до країн-учасниць Північно-Атлантичного Альянсу. Наприклад, той же «Самсунг», корейські, японські фірми активно інвестують в економіку держав НАТО. В Словацьку економіку інвестують великі автомобільні концерни, наприклад, «Рено», «Пежо», «Фольксваген». Зараз наша країна є першою в Європі за кількістю автомобілів, що виробляються з розрахунку на одного мешканця країни.0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии