Як купує Україна — особливості роботи системи ProZorro


Як купує Україна — особливості роботи системи ProZorro

Від серпня 2016 року державні тендерні процедури в Україні здійснюються за допомогою централізованої електронної бази даних «Прозоро». Завдяки цьому основні витрати грошей з держбюджету легко відслідкувати, а стати постачальником товарів чи послуг може будь-який підприємець. Держустанови отримують предмет торгів за кращою ціною, а заощаджені кошти використовуються на суспільно значущі проекти. Отже, як все це працює на практиці?

Стандартні закупівельні механізми


Раніше для того, щоб закупити для потреб країни яку-небудь продукцію, послугу чи вид робіт, державна установа проводила конкурс, долучитися до участі в якому могли не всі. Класичний «паперовий» тендер важко назвати прозорим, і зниження розцінок за рахунок конкуренції він також не передбачає. Але вже третій рік в Україні використовується механізм публічних закупівель, який працює за наступною схемою:

  1. Організатор публікує тендерну документацію та оголошує дату проведення аукціону.

  2. Постачальники подаються заявки на участь у торгах.

  3. Якщо після припинення прийому заявок набралася достатня кількість Учасників (як правило — не менше 2-х), то в призначений час відбувається електронний аукціон.

  4. Учасники по черзі роблять пропозиції, зменшуючи початкову ціну на якусь фіксовану суму.

  5. Якщо більше немає бажаючих зменшувати останню пропозицію — аукціон закінчується, а Організатор оголошує переможця й публікує намір укласти угоду.

Після перемоги у торгах Учасник має в п’ятиденний строк надати Організатору всі потрібні документи, що засвідчують відсутність підстав для скасування результатів аукціону. Оскільки мова йде про календарні, а не робочі дні, всі ці папери краще підготувати заздалегідь.

Важлива деталь: під час торгів ані Організатор, ані інші Учасники не знають, хто саме зробив ставку. Дані щодо компанії-переможця відкриваються лише після закінчення торгів. Це перешкоджає дискримінації постачальників і сприяє вільній конкуренції.

Дрібні закупівлі


Законодавство окремо регулює так звані допорогові закупівлі. Подібні тендери передбачають відносно малі суми:

● для товарів чи послуг — не більше 200 000 гривень;

● для робіт — не більше 1 500 000 гривень.

Для великих державних підприємств ці суми більші, але загальний зміст від цього не змінюється. Отже, такі процедури не обов'язково проводити через систему ProZorro, але на основних офіційних електронних майданчиках для них є окремий розділ. Так зручніше, швидше, економніше.

0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии