Рахункова палата позитивно оцінила роботу корпоративного блоку Фонду держмайна


Рахункова палата позитивно оцінила роботу корпоративного блоку Фонду держмайна

Нещодавно Рахункова палата Україна провела перевірку повноти виконання Фондом державного майна України покладених завдань і функцій у сфері управління об’єктами державної власності та оренди державного майна, а також використання коштів державного бюджету, які виділяються на вказані цілі. Як випливає з акту, який за її наслідками склали на початку листопада, представники Рахункової палати не лише не знайшли порушень, але й позитивно оцінили роботу блоку корпоративного управління Фонду (куратором напрямку є заступник голови Фонду – Володимир Державін).

Слід зразу відзначити, що з корпоративним управлінням ситуація в Фонді держмайна справа виглядає набагато краще, ніж із приватизацією, де були відверті поро рахунки і навіть провали. Ще за попереднього голови ФДМУ Ігоря Білоуса з великим резонансом провалилися спроби продати, зокрема, «Одеського припортового заводу».

До здобутків у роботі ФДМУ Рахункова палата віднесла, зокрема, розробку статуту, який був прийнятий більшістю товариств з державною часткою більше 50 відсотків, що знаходяться в сфері управління Фонду, включно з такими потужними вітчизняними підприємствами, як ПАТ «Турбоатом», ПАТ «Центренерго», АТ «Одеський припортовий завод», ПАТ «Хмельницькобленерго», ПАТ «Миколаївобленерго», ПАТ «Запоріжжяобленерго». Затверджено у новій редакції статути 26 акціонерних товариств, з них 9 змінили тип з публічного на приватне.

«Цей статут розроблений з урахуванням найкращих вітчизняних та зарубіжних напрацювань у сфері корпоративного управління (у тому числі Керівних принципів ОЕСР з корпоративного управління для підприємств з державною участю)», - зауважують представники Рахункової палати. За їх словами, новий статут посилює роль і контроль наглядової ради та ревізійної комісії за господарською діяльністю.

Не секрет, що на підприємствах, де держава є власником, традиційно мають місця корупційні схеми, майно часто розкрадається. Для більшого контролю, відповідно до нового статуту, наглядові ради отримали як контролюючі функції щодо генеральних директорів і дирекції товариств. Тепер вони мають право звільняти, призначати та відсторонювати.

Рахункова палата відзначає, що при Фонді плідно працюють: тимчасова комісія Фонду з питань погашення заборгованості з зарплати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, Комісія з проведення фінансово-економічного аналізу господарської діяльності акціонерних товариств та Комісія з атестації керівників виконавчих органів акціонерних товариств, роботу яких організовує Фонд. Відповідно, соціальна галузь перебуває під пильною увагою керівництва фонду – на засіданнях цих комісій заслуховують звіти голів правлінь, що мають заборгованість із виплати заробітної платні, по платежах до бюджету, перед Пенсійним фондом України та не виконують показники фінансового плану.

Налагодження ефективної та активної роботи згаданого напрямку діяльності ФДМУ експерти пов’язують із приходом у цей орган нової команди управлінців на чолі з куратором напрямку – заступником голови Фонду Володимиром Державіним. Саме він був ініціатором прийняття нового статуту та інших нововведень.

Як відзначають представники Рахункової палати, відповідно до статуту, тепер наглядові ради отримали широкий спектр функцій із контролю фінансово-господарської діяльності товариств, а саме: можливості здійснювати позачергові ревізії/аудити фінансово-господарської діяльності товариств, можливість створення та призначення керівника та працівників служби внутрішнього контролю та аудиту товариства.

У Рахунковій палаті зазначають позитивну тенденцію: на тих підприємствам, де Фонд не єдиним акціонером, налагоджується співпраця з приватними акціонерами, є спільна робота представників ФДМУ і приватних акціонерів в наглядових радах, а це сприяє в свою чергу реформуванню корпоративного управління.

До позитивів у діяльності Фонду держмайна в галузі корпоративного управління, представники Рахункової палати України також відносять удосконалення кадрових питань через систему рекрутингових агентств для конкурсного відбору керівників підприємств і незалежних членів наглядових рад суб’єктів господарювання державного сектору економіки, унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належить державі. Це вже дає можливість залучати більш ефективних менеджерів, здатних керувати державною власністю.

«Треба віддати належне Володимиру Державіну та його команді, їм за доволі короткий термін удалося вдалося впоратися з нелегким завданням - навести порядок у заплутаному господарстві корпоративного управління, створити прозорі правила, налагодити співпрацю з іншими співвласниками. Протягом десятиріч цей напрямок очікував свого реформування та посилання. Держава традиційно не є найкращим управлінцем, а тому Державіну доводилося розчищати Авгієві стайні, долати страшну інерцію бюрократії та запроваджувати прогресивні правила керування державною власністю», - коментує економічний експерт Костянтин Басистий.

Важливо, що перевірка відбулася, коли Кабінет Міністрів України активізував роботу в галузі приватизації та ведеться активна робота зі зміни відповідного законодавства.

Георгій ПОЛУПАНОВ


0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии