А.С.Д. в Google News - натисніть Підписатися

Широківський район (адміністративний центр – смт. Широке)


Широківська районна державна адміністрація
53700, смт Широке, вул. Леніна, 107
Телефон/факс: (05657) 2-90-72
e-mail: info@shirrda.dp.ua


подивитись чисельність населення району

Миколаївська селищна рада
смт Миколаївка
с Вишневе
с Зелений Гай
с Карпівка
с Розівка
с Тихий Став
с Цвіткове
с Широка Дача
Широківська селищна рада
смт Широке
Андріївська сільська рада
с Андріївка
с Веселий Став
с Городуватка
с Могилівка
с Радевичеве
Зеленобалківська сільська рада
с Зелена Балка
с Курганка
с Макарівка
с Нове
с Червоний Ранок
с Шведове
Новолатівська сільська рада
с Новолатівка
с Інгулець
с Латівка
с Новоселівка
с Стародобровільське
Новомалинівська сільська рада
с Новомалинівка
с Дем'янівка
с Зелений Став
с Казанківка
с Котовське
с Малинівка
с Олександрія
с Полтавка
с Червоне
с Червоний Плугатар
с Широка Долина
с Яблунівка
с Явдотівка
Олександрівська сільська рада
с Олександрівка
с Нове Життя
Розилюксембурзька сільська рада
с Рози Люксембург
с Калинівка
с Красний Під
с Миролюбівка
с Свистунове
с Трудолюбівка
Степова сільська рада
с Степове
с Водяне
с Кравці
с Кряжове
с Озерне
с Подове
с Пологи
Чапаєвська сільська рада
с Чапаєвка
с Весела Дача
с Григорівка
с Дачне
с Запоріжжя
с Кошове
с Надія
с Новоукраїнка
с Одрадне
с Оленівка
с Подидар
с Свердловське
Шестірнянська сільська рада
с Шестірня
с Ганнівка
с Новокурське

Загальна довідка про район:


В 1923 році район стає складовою частиною Дніпропетровської області. Розташований на крайньому півдні області, межує з Великоолександрівським районом Херсонської області, з Казанківським районом Миколаївської області, з Криворізьким і Апостолівським районами Дніпропетровської області.
У 1963 році Широківський район було розформовано і приєднано до Апостолівського, а у 1965 році статус району відновлено. Територія району займає площу в 121473 га, з яких 94129 га – сільськогосподарські угіддя.
Район поділено на 11 адміністративно-територіальних одиниць – 2 селищних та 9 сільських рад з 68 населеними пунктами, у яких мешкають 29,4 тис. осіб.
Територія, на якій розташований район, була заселена в глибокій давнині. Про це свідчать археологічні знахідки, виявлені під час розкопок стародавніх могил – курганів, яких на території Широківщини 99. У курганах знайдено захоронення, предмети побуту бронзової епохи та скіфського періоду. Широківщина - край козацький. Саме козацькі зимівники, які будувалися по річці Інгулець, перетворилися в майбутньому на великі поселення.
На козацькому кладовищі в с. Шестірня збереглося понад 100 надгробних хрестів, що височіють над могилами козаків, які проживали в селі. Перші поховання датовані ХУ111 сторіччям. Поряд з ним знайдені залишки однієї з найстаріших релігійних споруд на півдні Дніпропетровщини- церкви Різдва Пресвятої Богородиці. В 1991 році під час археологічних розкопок, які проводили криворізькі археологи, були знайдені печери, що вели від церкви до козацького кладовища.
Неподалік цього історичного місця знаходиться справжня степова перлина - Балка Кобильня. Яка являє собою унікальне поєднання природних утворень: карстовий рельєф, який утворився внаслідок перетворень, що відбувалися на землі 5 млн. років тому, первісна степова рослинність. Тут знайдено значну кількість рослин, занесених до Червоної Книги. Серед них цимбохазма дніпровська, три види абсолютно унікальної ковили. Це місце знамените й тим, що тут знайдено сліди черняхівської культури (епоха пізньої бронзи), племена якої дали поштовх до розвитку древніх праслав’ян.
Зберегла свій первинний вигляд і сьогодні вражає величавою красою, архітектурними формами Свято-Успенська церква в с. Андріївка, збудована на початку 90-х років Х1Х ст., - складається враження, що споруда не зведена, а висічена з однієї велетенської скелі.
Під час розкопок в смт. Миколаївка, які проводили археологи Дніпропетровського національного університету та обласного центру охорони історико-культурних цінностей, було знайдено поховання засновника цього селища та сіл Андріївка, Забережжя, Радевичеве - козака Сіромахи. Унікальність поховання знахідки полягає в тому, що фактично, вперше на території України було знайдено поховання козацького старшини в дерев’яному склепі.

Економіка:
Економічну основу району забезпечує аграрний сектор та промисловість.
В районі 2 промислових підприємства, 117 соціальних об’єктів, 187 різних агроформувань, 56 організацій.
Найбільше підприємство району в галузі сільського господарства – ТОВ „Шестірня”. Воно має 9014 га орної землі та найбільший по району автотранспортний парк.

Видатні особистості:
3 Героя Радянського Союзу - Дудніченко Віктор Маркович; Мирович Анатолій Іванович; Погорєлов Михайло Савелійович;
3 Герої Соціалістичної праці - Мороз Станіслав Арсентійович; Гришальов Віктор Федорович; Вовченко Микола Васильович;
1 повний кавалер Ордена Слави - Шапов Василь Сидорович; 1 кавалер багатьох орденів - Власік Іван Іванович;
4 Заслужених працівники сільського господарства - Алімов Василь Афанасійович; Шешко Іван Васильович; Рязанський Михайло Афонович; Павлишин Юрій Васильович;
3 Заслужені вчителі України - Слабоспідський Григорій Никанорович; Джулай Надія Василівна; Горбач Людмила Яківна;
3 Народні та заслужені артисти : Доценко Надія Петрівна; Гаркуша Григорій Якимович; Білоусенко Михайло Іванович;
1 Заслужений працівник культури України - Книга Дем’ян Ілліч;
7 видатних особистостей мистецтв, культури та науки - Гуреїв Олекса Іванович – письменник; Корнієнко Іван Сергійович – доктор мистецтвознавства, кінокритик; Біднов Василь Олексійович – видатний історик, архівіст, професор; Бай Любов Афанасіївна – почесний член Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, директор Широківського народного історико-краєзнавчого музею; Швидкий Микола Іванович – доктор технічних наук, академік Академії Гірничих Наук України та Міжнародної Академії Безпеки Життєдіяльності, Хворостенко Михайло Іванович – доктор медичних наук, має 2 наукових винаходи, за які нагороджений Дипломом Російської Академії, Ткач Петро Михайлович – доктор медичних наук, має 5 авторських посвідчень за винаходи в області хірургії.

0 коментарів