А.С.Д. в Google News - натисніть Підписатися

Експертне опитування: Перспективи об’єднання української опозиції

Агентство Стратегічних Досліджень провело експертне опитування з приводу перспектив об’єднання української опозиції. Свою думку з цього приводу висловили політологи Володимир Фесенко, Ігор Попов, Олександр Палій, Ростислав Павленко та Віктор Небоженко.

Експерти відповіли на питання: «Як ви вважаєте, представники демократичної опозиції зможуть почати 12 липня об'єднавчий процес, який ініціював лідер «Нашої України» Валентин Наливайченко?».


'ЕкспертнеПолітолог, керівник Центру політичного аналізу «Пента» Володимир Фесенко скептично оцінив перспективи об’єднавчого процесу.

Однак, на його думку, опозиційні сили можуть домовитись про координацію зусиль для захисту чесних виборів, зокрема у процесі формування виборчих комісій і контролю за виборчим процесом.

«Інші форми об’єднання - з галузі наукової фантастики. Ніякого об’єднання опозиції на цих виборах не буде, бо це суперечить об’єктивній політичній логіці, - говорить Фесенко. - Ніколи не було об’єднання опозиції на парламентських виборах».

'ЕкспертнеЕкперт-політолог Олександр Палій вважає об’єднання політичних сил неможливим.

«Нинішня опозиція потребує не лише об’єднання, а й якісного оновлення. Дуже важко прогнозувати, що у людей, які зараз називають себе опозицією, щось вийде», - говорить Палій.


'ЕкспертнеЗа словами директора Школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії, політолога Ростислава Павленка об’єднання має сенс, якщо воно відбуватиметься не на рівні декларацій чи амбіцій, а на рівні конкретних дій і конкретної теми, яка є в спільних інтересах всіх тих, хто об’єднується.

Він вважає, що тема проведення виборів є надзвичайно актуальною для всіх політичних сил і, в першу чергу, опозиційних.

«Ми пам’ятаємо місцеві вибори, коли нібито технічні особливості закону – те, що стосується формування виборчих комісій, їх діяльності, контролю з боку експертів, журналістів та міжнародної спільноти, - привели до того, що владі вдалося «заштопорити» вибори по багатьох місцевих територіях. Тим більш важливим це питання є на рівні національному, адже йдеться про вибори до парламенту, і влада робитиме все можливе й неможливе, щоб забезпечити свою перемогу», - говорить експерт.

Він переконаний, що для опозиційних сил це - питання політичного виживання.

«Об’єднатися й об’єднати зусилля, діяти разом. По-перше, для того, щоб не допустити закон, який би містив перекручення такі, як у законодавстві про місцеві вибори. По-друге, щоб під час проведення виборів, яким би закон не був, нейтралізувати найбільш небезпечні моменти», - підсумував Павленко.


'ЕкспертнеПолітолог Ігор Попов каже, що об’єднання опозиційних сил неможливе через амбіції лідерів .

«Єдиний варіант для об’єднання – це запрошення до списку Тимошенко, тоді всі інші зрозуміють, що таким чином вони потраплять у парламент», - вважає політолог.

Він нагадав, що свого часу так вчинив Віктор Ющенко, коли запросив до свого списку представників інших політичних сил, і таким чином вони потрапили до парламенту.

«Занадто довго опозиційні представники працювали як самодостатні політики, і саме тому об’єднання дуже маловірогідне», - підсумував Попов.


'ЕкспертнеАльтернативи об’єднанню немає. Таку думку висловив директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.

Він вважає, що цей об’єднавчий процес може бути успішнішим, ніж минулі, за певних умов. По-перше, на думку експерта, потрібно відмовитись від принципу панування однієї політичної сили над іншими: «Ні «Наша Україна», ні БЮТ не повинні претендувати на лідерство – має бути рівність».

По-друге, за словами політолога, політичним силам потрібно виробити мінімальний консенсус з питань підготовки до виборів.

«Варто публічно говорити, що об’єднання починається з публічної співпраці в руслі демократизації як закону про вибори, так і самого виборчого процесу. Цього для початку буде достатньо», - говорить Небоженко.

Як відзначив політолог, чимало політичних сил просто вичікують, а хтось на ідею об’єднання дивиться з підозрою.

«Якщо націонал-демократична опозиція організує свою роботу демократичними методами, то це буде найкращим доказом перспективи такої співпраці», - заявив експерт.

Нагадаємо: пропозицію про те, щоб перевести об'єднавчий процес у практичне русло, озвучив Валентин Наливайченко 4 липня у Дніпропетровську. Голова політради партії «Наша Україна» запропонував представникам опозиції узгодити низку питань, у тому числі забезпечення чесності майбутніх парламентських виборів і координації подальших дій на зустрічі, яка відбудеться 12 липня в Києві.

Агентство Стратегічних Досліджень
Київ, 6 липня 2011

0 коментарів

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии