А.С.Д. в Google News - натисніть Підписатися

Освіта і наука: від гасел до змісту

'ОсвітаВідпрацювавши місяць на новій роботі, – доцентом невеликого державного вузу третього рівня акредитації, – я сповна відчув усі «тяготы и лишения», пов’язані з викладацькою діяльністю. Отримуючи на руки 2500 гривень, самий раз «ни в чём себе не отказывать». Така невтішна доля простого кандидата наук без педагогічного стажу і вченого звання: «гола» ставка плюс 15% за науковий ступінь мінус податки.

З цими важкими думками освітянин-неофіт, який ще донедавна був державним службовцем у науково-аналітичній сфері, прийнявся за комплексне вирішення «шкурного питання» – виокремлення із числа партій-учасниць виборчого процесу-2012 тієї єдиної, щоб, як кажуть, максимально повно відповідала потребам галузі за об’єктивними показниками.

Вивчення передвиборних програм п’яти провідних за рейтингами партій (нижче вони розташовані за алфавітом) згідно з обраними мною критеріями дало такі результати (наведені найбільш суттєві, як на мене, програмні тези):

Щоб побачити порiвняльну таблицю в повному розмірі натиснить на ілюстрацию:

'Освіта

Якщо почати аналіз вищевикладеного із «хліба насущного» (зарплати) для освітян і науковців, то начебто найбільше пропонує «Батьківщина». Хоча, можливо, «Свобода» теж має на увазі значні суми коштів? Спробуйте розберіться у економічних «викладках» останньої.

Комуністи вбачають панацею в статусі державного службовця. З точки зору грошового утримання це виглядає привабливо (сам нещодавно отримував значно більшу зарплату, будучи на держслужбі). Проте зростання платні та відповідність їй пенсій може досягатися і без жодного зв’язку з вельми специфічним статусом чиновника. Якби вчителі та викладачі проходили існуючу сьогодні заплутану процедуру прийняття на державну службу (конкурси, перевірки, погодження), то навчальний процес взагалі не зміг би розпочатися.

Вивчення передвиборних програм п’яти провідних за рейтингами партій (нижче вони розташовані за алфавітом) згідно з обраними мною критеріями. Натомість «Свобода» обіцяє патріотичній молоді карколомну кар’єру за підсумками люстрації влади. Ми повернемося до даного питання одразу ж після цієї довгоочікуваної події, а поки поговоримо про суть підходів інших вищезгаданих суб’єктів.

Партія регіонів вражає цифрами державного замовлення, але скромно замовчує подальшу долю зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) як визнаної гарантії рівних можливостей і захисту від корупції при вступі до вузів, на необхідності збереження якого наголошує «Батьківщина». Тож яким чином мають заповнюватися ті 75% державних місць за версією «регіоналів»? Питання залишається відкритим.

Про державні гранти для навчання ідеться у програмах партій УДАР та «Батьківщина». Довідатися детальніше, що ж воно таке, вдалося лише із програми Об’єднаної опозиції. Виявляється, передбачається «змінити підхід до фінансування освіти з витратного на інвестиційний» та ввести принцип «гроші – за людиною», коли випускник школи, який успішно пройшов зовнішнє незалежне оцінювання, зможе отримати державний грант на здобуття вищої освіти та сплатити ним за навчання в обраному вузі. При цьому розмір гранту залежатиме від результатів тестування, що «створить рівні умови конкуренції між вищими навчальними закладами та сприятиме покращенню якості освіти, яку вони надають».

Отримати після випуску перше робоче місце можна від кожної партії. Це теоретично, а фактично відповідні законодавчі гарантії пропонуються лише «Батьківщиною». Варто згадати, що народним депутатом України А.Яценюком було внесено законопроект, який передбачає санкції у виді відрахувань на користь молодіжного житлового будівництва з підприємств, де відмовляють в роботі молодим спеціалістам згідно з квотами, що також будуть встановлені цим законом.

Підсумовуючи освітянсько-наукову тему, маю відзначити, що в цілому «атестат зрілості» школи парламентаризму заслужила одна «Батьківщина». Запропоновані нею суспільству ґрунтовні законопроекти «Про вищу освіту» (вже поданий), «Про основи законодавства у сфері освіти», «Про засади наукової і науково-технічної політики» свідчать про усвідомлену готовність цієї партії невідкладно приступити до реального втілення в життя окреслених вище програмних завдань.

Юрій ЛАГУТОВ

0 коментарів

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии