А.С.Д. в Google News - натисніть Підписатися

Еліту російського ВМФ на підводному апараті «Лошарик» вбила спроба наздогнати Японію


Глибоководний підводний апарат АС-31 ВМФ РФ знищив експериментальний літієвий акумулятор, застосовувати який в підводних човнах сьогодні вміють тільки японці на субмарині Oryu

Еліту російського ВМФ на підводному апараті «Лошарик» вбила спроба наздогнати Японію

Як повідомляє петербурзьке мережеве видання «Фонтанка.ру» в матеріалі Юлії Нікітіної «Вогонь, батарея. На підводному човні в Арктиці загорівся експериментальний акумулятор», на надсекретному батискафі (атомної глибоководної станції АС-31 проекту 10831), який загорівся в Баренцевому морі 1 липня 2019 року, був встановлений літієвий акумулятор

Те, що біля берегів Сєвєроморська вибухнула саме літієва батарея, газеті підтвердили п'ять структурно між собою не зв'язаних джерел. До об'ємної пожежі, за нашими даними, привів тепловий розгін акумулятора, за яким відбулася серія вибухів. Загинув особовий склад носових відсіків. Ударна хвиля була такої сили, що її відчули на човні-носії. Апарат в момент вибуху знаходився в процесі стикування з нею. Вижили задраїли центральний відсік, завершили стиковку, заглушили ядерний реактор і евакуювалися на БС-136 «Оренбург». Побоюючись подальших вибухів і поширення вогню на носій, екіпаж материнського човна затопив апарат, саме за цієї причини після прибуття на базу в Сєвєроморськ батискаф був повністю заповнений водою.

Еліту російського ВМФ на підводному апараті «Лошарик» вбила спроба наздогнати Японію

Як пояснив журналістам джерело в Головному командуванні ВМФ, крім атомного реактора на глибоководному апараті встановлені електричні рушії. Вони використовуються для точного маневрування і динамічного позиціонування під водою. Така влучність важлива при стикуванні з човном-носієм. Ці самі рушії живляться не від реактора, а від акумуляторної батареї. Загальновідомо, що на підводному флоті експлуатують свинцево-кислотні батареї. За даними нашого видання, літієвий акумулятор був встановлений порівняно недавно. У всякому разі, точно після згаданого у відкритих джерелах ремонту в 2012 році.

За інформацією співрозмовників газети, ситуація вийшла з-під контролю, коли апарат «кріпився» до човна-носія. Коротке замикання в момент стикування призвело до миттєвої розрядки батареї і її тепловому розгону. Електрохімічні процеси спровокували вибух (за даними іншого джерела, їх було кілька) і самозаймання.

За словами фахівців, висота форсу полум'я в момент вибуховою розгерметизації батареї такої потужності досягає декількох метрів, а знешкодження літієвої батареї системами об'ємного хімічного гасіння або водою неефективно, так як батарея сама виділяє горючі речовини і кисень. «Палаючу літієву батарею можна тільки охолоджувати», – пояснили фахівці на умовах анонімності.

У відкритих джерелах немає згадок про те, що літієві акумулятори стали встановлювати на підводні човни з ядерним реактором. У жовтні 2018 року Японія оголосила про спуск на воду першої в світі не атомної субмарини Oryu, оснащеної літій-іонними акумуляторними батареями. На науковій конференції в Сінгапурі відставний віце-адмірал Масао Кобаясі говорив тоді, що ці батареї мають більший термін служби в порівнянні зі свинцево-кислотними і забезпечують високу тривалість підводного ходу на великих швидкостях. Через півроку південнокорейська компанія Daewoo заявила про схожу розробку. Уточнювалося, що до складання човна приступлять у другій половині 2019 року.

Перший в світі підводний човен з літій-іонним акумулятором Oryu (Японія)
Еліту російського ВМФ на підводному апараті «Лошарик» вбила спроба наздогнати Японію

Представники російської оборонки в один ряд літій-іонні батареї і підводні човни публічно ніколи не ставили. Приблизно рік тому в профільних виданнях стали з'являтися статті про прийдешню революцію в суднобудуванні. У пресі почали просувати тренд про невибагливість в обслуговуванні, перевершує енергоємності і майже в півтора рази меншою вартості цього типу джерел безперебійного живлення. Останню тезу, до речі, йде врозріз з японцями, які визнавали, що літієві батареї і супутня енергосистема приблизно на 100 мільйонів доларів здорожують проект.

«Крім того, у літій-іонних технологій є переваги і в іншому, не самому останньому питанні – пожежної безпеки. Як вже було сказано, в ЛІА не виділяється водень, що відрізняє цей тип акумуляторів від свинцево-кислотних і нікель-кадмієвих. А значить, ЛІА не вимагають спеціальних систем газовідведення, вентиляції та обслуговування. Тим самим вони безпечні і зручні для використання», – писав в минулому червні «Корабел.РП.»

Єдиним російським виробником літій-іонних батарей називає себе новосибірська компанія «Лиотех». Творцями в системі СПАРК значяться «Роснано» і «Росимущество». Ім'ям зобов'язані абревіатурі терміна «літій-іонні технології», йдеться на офіційному сайті компанії. У лютому 2019-го комерційна служба «Роснано» розмістила у бізнес-виданнях повідомлення про отримання своєю «дочкою» свідоцтва Російського морського регістра судноплавства.

Комерційне виробництво літієвих батарей почалося в 1991 році. Сьогодні подібного типу акумулятор встановлений в кожному мобільному телефоні. Звичайна справа-фотовідеоапаратура і ноутбуки. Вже важко здивувати електротранспортом на літій-іонних акумуляторах, технології застосовуються при створенні джерел живлення для серверних. На профільних ресурсах багатосторінкові дискусії починаються з тези: «Вибухонебезпечність літієвих батарей – міф чи реальність». На запит про самозаймання літій-іонного акумулятора глобальна мережа відповідає десятками відеороликів. Самий видовищний – з лабораторії реактивного руху NASA, де в 2016-му був втрачений робот-рятувальник RoboSimian.

На спеціалізованих ресурсах в якості можливих причин самозаймання літій-іонної батареї виділяють фізичне пошкодження клітинки і порушення виробничої технології. Крім короткого замикання в електрохімічній комірці, до самозаймання та вибуху літієвої акумуляторної батареї здатні привести: перегрів, зарядка на підвищених струмах, перевищення граничного значення напруги і надмірно глибока розрядка. «Всі ці чинники провокують теплової розгін і розкладання електроліту в процесі його реакції з електродами», – пише автор популярного серед технічних фахівців форуму Habr. Окремо він зазначає, що " гасіння водою великих Li-Ion батарей, якими оснащені електромобілі, вкрай небезпечно через бурхливу реакцію літію з водою». Вступаючись за безпеку Li-Ion батарей, інженер-конструктор Олег Куликов призводить блок-схему ризиків, де найпохмуріші сценарії призводять до займання або розгерметизації літій-іонного осередку, а далі – зовнішній вогонь, дим, газ.

Натисніть на фото для збільшення
Еліту російського ВМФ на підводному апараті «Лошарик» вбила спроба наздогнати Японію
Джерело: Юлія Нікітіна, «Фонтанка.ру»

0 коментарів

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии