Світлові феномени

Формування громадсько-політичної поведінки великих груп населення

До попереднього розділу: Музичні феномени

Сучасна людина не мислить вже свого існування без телебачення зображення. Воно перетворилося в засіб, що ефективно захопив розум мільярдів людей на Землі. Світло підвищеної інтенсивності впливає на центри циркадних ритмів, усуває внутрішній десинхроноз і знижену центральну норадренергічну нейромедіаторную активність, які спостерігаються при депресії, змінює в епіфізі порушену секрецію мелатоніну, викликає гормональні зрушення, володіє симпатикотонічною, а, за рахунок теплового ефекту, і парасимпатикотонічною дією.

Як показали численні дослідження, на організм людини діють наступні психофізіологічні фактори: мерехтіння яркісних і колірних плям на екрані, часта зміна зображень тощо.

Мерехтіння яркісних і колірних плям впливає на зоровий апарат у цілому, на функціонування серця і мозку, тому що частоти мерехтінь (чи вірніше сказати деякі складові просторово-тимчасового спектру цих коливань) можуть і збігаються з частотами електричних коливань різних структур організму людини. Особливо сильний ефект виявляється, коли настає резонанс цих коливань. Але, як і кожен сильнодіючий засіб, телебачення, у залежності від дози і правильності прийому може викликати і позитивні і негативні ефекти.

Відомо також, що на людину сильно впливає просторовий спектр зображення, який спостерігається, (усяке зображення можна скласти із сукупності горизонтальних і вертикальних «ґрат», побудованих з «паличок» різної товщини, сукупність яких і являє просторовий спектр). Ілюстрацією негативного впливу визначених просторових спектрів, що придушують психіку людини, є спостереження одноманітних, побудованих з невеликого числа «ґрат», зображень будинків сучасної «прямокутної» архітектури. І, навпаки, будинку з великою кількістю «прикрашальних» елементів, як правило, створюють у спостерігача комфортний стан. Телевізійні зображення, володіючи різними спектрами просторових частот, можуть створювати визначені психологічні ефекти, зокрема, формувати гарний настрій, підвищувати імунітет організму, у значній мірі навіть незалежно від змісту сцени.

До наступного розділу: Ефект світлових спалахів

Примітки:

1. Чуприков А.П., Линев А.Н., Марценковский И.А. Латеральная терапия. – К: Здоров‘я, 1994. – 176 с.

0 комментариев

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии