!['Патріотизм 'Патріотизм](/uploads/posts/2011-11/1322425994_ukraine-youth.jpg)
За 20 років в суспільстві склався стереотип, що всі патріотичні рухи сучасної України та їх лідери зародилися в Галичині. Через кострубату політику деяких націонал-патріотів, які дійсно є вихідцями з того регіону, саме поняття «патріотизм», «націоналізм» отримало в східних українців негативне забарвлення. Але сьогодні ситуація починає докорінно змінюватись.
Те, що патріотичний та проєвропейський рух можна ототожнювати лише з Галичиною, сьогодні є не більше ніж черговим міфом, стереотипом, який можна зруйнувати, ознайомившись хоча б з біографією найбільш відомих громадських діячів патріотичного громадського руху останніх років (політиків брати до уваги не будемо, адже їхній «патріотизм» та «ідеологічна лінія» практично у всіх викликає великі сумніви). При чому візьмемо до уваги як націоналістичні, так і національно-демократичні та ліберальні організації патріотичного спрямування.
Ось, наприклад, в лютому Агентство Стратегічних Досліджень склало рейтинг найвпливовіших молодіжних організацій та молодіжних лідерів.
Детальніше: Рейтинг молодіжних ініціатив 2010
Першим рядком в цьому рейтингу значиться всеукраїнська громадська організація Фундація регіональних ініціатив, а далі іде найвідоміша молодіжна націоналістична структура – ВМГО «Молодіжний Націоналістичний Конгрес». Про неї та її лідерів треба сказати окремо. Адже саме МНК є чи не найбільш показовою в плані того, що сучасний націоналістичний рух не має прив’язки виключно до Західної України. Так, одним із засновників та першим головою МНК став сумчанин Віктор Рог. Другим головою був також виходець з Сумщини – відомий громадсько-політичний діяч Олег Медуниця, який після Помаранчевої революції обіймав посаду віце-губернатора Сумської області. Помітьте, це все вихідці не з Заходу і навіть не з Центру, а зі Сходу України!
Нинішній голова Молодіжного націоналістичного конгресу – Сергій Кузан – народився на Чернігівщині, а активну громадську діяльність розпочав і довгий час проводив в Харкові. А Головою згадуваної Фундації регіональних ініціатив є також харків’янин Євген Демченко (народився в Київській області). Таким чином можна зробити висновок, що в молодіжному патріотичному русі зараз домінує Слобожанщина.
Повертаючись до рейтингу молодіжних ініціатив, звернемо увагу на молодіжних лідерів, які фігурують в рейтингу, та їх походження. Тут взагалі проявляється дуже цікава картина: перші два місця посідають Євгенія Малих (ФРІ) та Сергій Дархоменков (МНК), які взагалі народилися в Російській Федерації – в Самарі та Краснодарському краї відповідно. Якщо дивитися по рейтингу далі, то можна побачити ще не одного вихідця зі Сходу України, що представляє патріотичні організації.
Так, сьоме місце у ще одного сумчанина Івана Кішки, який представляє МНК (Іван громадську діяльність також починав у Харкові). В двадцятці також є кіровоградець Станіслав Куценко, голова Української студентської спілки, одесит Андрій Юсов один з лідерів громадянської кампанії «Пора» і начальник управління молодіжної та сімейної політики Одеської міськради, а також Василь Гацько, голова всеукраїнської молодіжної організації «Демократичний Альянс». Він родом з Луганщини.
Також хотілося б пару слів сказати і про вихідців з Закарпаття, регіону, про який доморощені сепаратисти і їх «боси» з Кремля кажуть, що він апріорі не є українським і в ньому відсутній український патріотичний рух. Але це не так – за часи незалежності України Закарпатський край дав державі багато потужних молодих патріотичних діячів. Це - Олександр Солонтай, перший голова ФРІ, Іван Крулько, голова Молодого Народного Руху, колишній заступник Міністра молоді і спорту, Ярослав Іляш, третій голова Молодіжного Націоналістичного Конгресу.
Якщо говорити не лише суто про молодіжних лідерів, але й про лідерів громадського руху патріотичного спрямування взагалі, то тут також прослідковується закономірність, що його очолюють вихідці з Наддніпрянщини та Сходу України. Наприклад, відомий громадський лідер, один з організаторів «Податкового майдану» Олександр Данилюк народився в Києві. Голова громадянської ініціативи «Оновлення країни» Валентин Наливайченко родом з Запоріжжя. Багатолітні учасники протестних акцій з чи не найвідомішої націоналістичної структури - УНА-УНСО – Ігор Мазур, Руслан Зайченко, нині покійний, Валерій Воронов, також походять, як би кому не здавалося дивним, не зі Львова чи Тернополя, а з Хмельниччини, Черкащини та Донбасу. До речі, з Донбасу походив і один з засновників УНА-УНСО Анатолій Лупиніс.
І дивного нічого в тому немає. Історія доводить – Східні та Південні терени України в усі часи народжували нашій країні провідних діячів національно-патріотичного руху. Найбільш відомі – Микола Міхновський, Дмитро Донцов, Юрій Липа, Кирило Осьмак, Олена Теліга та багато інших.
Це все наочно ілюструє те, що сучасний патріотичний рух не має чіткої регіональної прив’язки, а є явищем дійсно всеукраїнським, навіть з певним акцентом на схід.
Петро Давиденко
УВАГА! Редакція АСД залишає за собою право не погоджуватися зі змістом статей, авторами яких не є офіційними представниками Агентства.
1 коментарі