А.С.Д. в Google News - натисніть Підписатися

Ігровий ноутбук: ключові параметри вибору, на які часто не звертають уваги


Ігровий ноутбук: ключові параметри вибору, на які часто не звертають уваги

Зазвичай, вибір ігрового ноутбука зводиться до марки та покоління процесора, обсягу оперативної пам'яті та наявності дискретної відеокарти. Але це далеко ще не все.

Як розпізнати ті підводні камені при покупці геймерського лептопа, про які ви могли не підозрювати? Якщо вибираєте ігровий ноутбук потрібно дивитися трохи глибше, ніж на процесор і обсяг оперативної пам'яті. Є непомітні на перший погляд, але критично важливі деталі варто звернути увагу при виборі ноуту для ігор.

Стандарт живлення


Почати з цього нюансу варто не лише тому, що без електроживлення ноутбук взагалі не ввімкнеться, а й з урахуванням регулярних блекаутів, які у 2024 році стали в Україні регулярними.

Якщо ви придивляєтеся до ноутбука з енергоспоживанням менше 100 Вт, потрібно звернути увагу на наявність підтримки зарядки через Type-C. Відсутність цієї функції може призвести до маси незручностей. І не тільки при відключеннях світла - уявіть ситуацію: ви у відрядженні, і ваш фірмовий блок живлення вийшов з ладу. З Type-C ви зможете зарядитися практично від чого завгодно, а з пропрієтарним роз'ємом - проблема стає важко вирішуваною.

З живленням ноутбуків склалася цікава ситуація. З одного боку, у нас є універсальний та зручний стандарт USB Type-C, здатний забезпечити живлення потужністю до 100 Вт. З іншого боку - справжній зоопарк конекторів для потужніших моделей. Деякі виробники, наприклад DELL, впроваджують у такі потужні моделі свої блоки живлення справжній DRM-захист. Звучить як щось із другосортної антиутопії, але це реальність: ваш ноутбук фізично не зможе працювати ні з чим, крім оригінального блоку живлення. Точніше працювати буде, але на урізаному «в нуль» теплопакеті і без зарядки батареї.

Тому якщо вам не потрібен надпотужний ноутбук, віддайте перевагу при виборі моделей із зарядкою через Type-C. А якщо хочете вибрати продуктивніший пристрій, уточніть в інтернеті перед вибором, наскільки поширений тип його зарядного пристрою і чи не буде з ним потенційних проблем.

Охолодження


Наступний фактор, який безпосередньо впливає на комфорт використання та довговічність ігрового ноутбука – система охолодження. На жаль, у цьому питанні виробники часто лукавлять, тому покладатися тільки на офіційні специфікації перед тим, як купити ноутбук не варто.

Ідеальний варіант – знайти огляд з використанням тепловізора. Такі тести наочно показують, наскільки ефективно лептоп справляється із відведенням тепла і де корпус нагрівається під час роботи. Якщо огляду з тепловізором немає, перед вибором ноутбука зверніть увагу на температуру процесора та відеокарти під навантаженням в інших тестах.

Справа в тому, що навіть ноутбуки з абсолютно ідентичними процесорами та відеокартами можуть сильно відрізнятися за ефективністю охолодження. Наявність випарної камери повного профілю, наприклад, може кардинально змінити ситуацію. Також велику роль відіграють конструкція вентиляційних отворів та потужність вентиляторів.

Ігровий ноутбук: ключові параметри вибору, на які часто не звертають уваги

Цікаво, що саме ефективність системи охолодження зараз стала одним із головних полів битви у сегменті топових ноутбуків. Але й для бюджетніших моделей різниця може бути колосальною. Напевно, ви не хочете купити ноутбук, який постійно тротлитиме (скидатиме частоти через перегрівання) або обпалюватиме коліна при роботі.

TDP (теплопакет) - прихований фактор продуктивності


Теплопакет, або TDP (Thermal Design Power) - це, мабуть, недооцінений фактор при виборі ноутбука. Він тісно пов'язаний із системою охолодження, про яку
щойно шла розмова, але заслуговує на окрему увагу.

Intel, AMD та NVIDIA дають виробникам ноутбуків велику свободу у налаштуванні теплових режимів своїх чіпів. І ось тут починається найцікавіше. Один і той же процесор або відеокарта можуть працювати зовсім по-різному залежно від встановленого виробником потужності ліміту.

Уявіть собі ситуацію: ви порівнюєте два ноутбуки з однаковим чіпом. Але в одному його TDP обмежений 80 Ваттами, а в іншому дозволяє розкритися на всі 125 Ватт. Різниця у продуктивності буде величезною! При цьому в специфікаціях може бути вказана та сама модель. Переглянути TDP можна у розширеній картці характеристик на маркетплейсі або на сайті виробника.

Єдиний виняток із цього правила — ультрабуки (втім, ігрові ноути практично не бувають у такому форматі). Для них, навпаки, що нижче TDP, то краще. Звісно, у розумних межах і за збереження адекватної продуктивності. Були випадки, коли виробники перегинали ціпок і в гонитві за автономністю занадто сильно обмежували потужність чіпів.

Дисплей


Останній, але аж ніяк не по значущості фактор при виборі ноутбука – це технологія та характеристики його дисплея. Зрештою, саме через нього ви будете взаємодіяти з пристроєм більшу частину часу. І при його виборі є кілька нюансів, про які варто знати:

У 2024 році існують лише три цікаві технології: IPS, OLED і AMOLED, перераховані в порядку зростання якості і, на жаль, ціни.

Перехід від IPS до OLED можна без перебільшення назвати квантовим стрибком. Глибокий чорний колір, приголомшлива контрастність, відмінна передача кольорів - все це робить OLED-дисплеї неймовірно привабливими. AMOLED — подальший розвиток технології OLED, що пропонує ще більш високі кольори зображення, частоту оновлення, менше графічних артефактів через трохи іншу структуру субпікселів і вище пікову яскравість матриці, якщо не заглиблюватися в деталі.

Необхідно уникати надмірного захоплення новомодними матрицями MicroLED. Незважаючи на активний маркетинг, зараз ця технологія ще дуже сира. MicroLED-дисплеї страждають від неприємного муару або квадратів в контрастних сценах, особливо помітних при різному освітленні. В результаті, за моїми суб'єктивними відчуттями, вони можуть - і будуть - поступатися в більшості сценаріїв навіть хорошим IPS-матрицям.

Тепер - роздільна здатність. Тут важливо розуміти, що є межа, за якою збільшення кількості пікселів перестає бути помітним для людського ока. Навіть при зір, оціненому «на десятку» місцевим ТЦК із рекомендацією йти в снайпери, немає сенсу гнатися за надвисокими дозволами:

  • Для 13-дюймового екрану такий поріг – 1080/1200p,

  • Для 15,6 і 16 дюймів - 1440p (2K 16:9) або 1600p (2K 16:10).

Звичайно, найкращий точно не зашкодить, більше - не менше, але все ж таки. Це верхня планка, яку розумно дивитися.

Коли мова йдеться про ігрові ноутбуки, категорично не рекомендується брати дисплей з роздільною здатністю вище 1600p.

Справа в тому, що навіть найпотужніші мобільні відеокарти, включаючи 4090m, не здатні видати комфортний FPS у сучасних іграх при нативному 4K. В результаті вам доведеться вибирати між артефактами прямого масштабування з нижчою роздільною здатністю та артефактами DLSS. І в обох випадках картинка буде гіршою, ніж якби ви просто грали в 1600p.

Резюме


Ігровий ноутбук: ключові параметри вибору, на які часто не звертають уваги

Розглянуто лише ключові моменти, на які варто звернути увагу при виборі будь-якого ноутбука у 2024 році. Однак це лише верхівка айсбергу. Для кожного конкретного класу пристроїв є свої нюанси та особливості. Наприклад, у сегменті ігрових ноутбуків середнього класу досі точаться спекотні суперечки між шанувальниками процесорів AMD та Intel. А при виборі ультрабука критично важливі ємність батареї та наявність цільноалюмінієвого корпусу, що забезпечує жорсткість конструкції за мінімальної ваги.

0 коментарів

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии