
Гроші мало просто заробити їх треба ще й надійно зберегти. А бажано ще й помножити. Існує широкий арсенал фінансових та бізнес-інструментів, проте більшістю з них можуть лише професіонали, які володіють навичками валютного трейдингу, біржової торгівлі акціями та іншими специфічними сферами та ринками. Найнадійнішим варіантом для переважної кількості українців є депозит у банку.
Які переваги вкладникам надають банківські депозити у банках України? – для наочності можна розглянути на прикладі вкладів, які пропонує «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО»: https://creditdnepr.com.ua/depozyty, одна з найнадійніших кредитно-фінансових організацій країни.
Що таке банківський депозит?
Перш ніж нести свої гроші до банку, необхідно точно розуміти – що таке депозит? Це гроші, які клієнти (фізичні чи юридичні особи) розміщують у банку для зберігання. Тобто:
● Клієнт кладе свої гроші на рахунок у банку,
● Банк ними користується - наприклад, видає кредити іншим клієнтам
● Банк за це сплачує відсотки клієнту.
Банк використовує гроші вкладників, щоб видавати кредити, інвестувати та заробляти на цьому прибуток. А вкладники, у свою чергу, одержують дохід у вигляді відсотків.
Переваги зберігання грошей на депозиті у банку
Це питання слід розглядати як саме собою, і у порівнянні з іншими засобами інвестицій та зберігання фінансів. Для початку розглянемо які козирі мають депозити загалом для приватної особи:
1. Надійність
Зберігати гроші на депозиті безпечніше, ніж удома «під подушкою». Особливо, якщо банк є учасником державної програми страхування вкладів – ФГВФО. Як, наприклад, вже згаданий вище «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО»
2. Дохід
Гроші на депозит приносять відсотковий дохід. Це краще, ніж просто лежать без діла – гроші «працюють» на свого господаря
3. Фінансова дисципліна
Терміновий вклад допомагає не витрачати зайвого. Якщо гроші «замкнені» на певний термін, людина менше піддається імпульсним витратам.
4. Простота та доступність
Відкрити вклад можна буквально за пару хвилин - онлайн або у відділенні. Не потрібні спеціальні знання.
5. Гнучкість умов
Солідний банк із ліцензією дає можливість вибору:
● Термін вкладу в залежності від конкретного банку - від кількох днів до кількох років.
● Валюта – гривні, долари, євро та ін.,
● Спосіб виплати відсотків (щомісяця чи наприкінці терміну),
6. Можливість поповнення та/або зняття достроково
Якщо вибрати внесок із можливістю часткового зняття або дострокового розірвання, можна отримати доступ до грошей в екстреній ситуації.

Переваги депозиту щодо інших варіантів інвестування
Для максимального розуміння вигоди зберігання грошей на депозиті слід врахувати ситуацію, що склалася в Україні прямо сьогодні, а також порівняти депозити з іншими варіантами вкладення грошей – з інвестиціями, купівлею валюти чи нерухомістю:
Банківський депозит в Україні
Його безумовні достоїнства – це надійність. Якщо банк із ліцензією і входить до ФГВФО — твій вклад застраховано до 200 000 грн. (станом на початок 2025 року). Сама процедура вкладу проста та зрозуміла. Як правило, гривневі депозити з прибутковістю вищі за інфляцію. Наприклад, у «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО» вони становлять від 7,0% до 14,5%.
Депозит добре підходить для коротко- та середньострокового зберігання, особливо якщо хочеться зробити все швидко та просто.
Інвестиції (українські та зарубіжні)
В Україні цей ринок слабо розвинений, що є серйозним недоліком. Але є ОВДП (облігації внутрішньої держпозики), українські фонди. За кордоном можна інвестувати через іноземних брокерів (в акції, ETF і т.д.).
Плюси інвестування – це потенціал високого доходу (втім, як і шанс серйозно «прогоріти») і те, що по ОВДП бувають ставки 17–19% у гривні.
Мінусів, проте, набагато більше. Інвестування потребує глибоких спеціалізованих знань. В Україні не всі варіанти доступні без нюансів - наприклад, для доступу до міжнародних ринків — потрібен брокер, резидентство і т.д.
Цей варіант підходить коли хочеш захистити гроші від інфляції та маєш навички та досвід.
Купівля валюти (долар, євро)
Придбання валюти у банку, обміннику чи онлайн має плюси: захист від девальвації гривні та ліквідність – її можна швидко продати.
Але є й серйозні мінуси – валюта не приносить прибутку сама по собі. А курс може як зростати, так і падати, завдаючи збитків.
Нерухомість в Україні
Придбання квартири, будинку, ділянки дозволяє застрахуватися від інфляції, також нерухомість можна в оренду.
Однак, для її купівлі потрібний солідний стартовий капітал. Є й серйозні ризики – військові дії, падіння цін, податки, комуналка тощо. Нерухомість підходить, якщо є зайві фінансові кошти і бажання вкластися у фізичний актив.
Висновок:
Депозит — найкращий варіант для надійного та простого зберігання, який підходить для переважної більшості українців та юридичних осіб. У той час як інші варіанти, безумовно, свої привабливі сторони, але підходять і доступні далеко не всім і завжди І навіть несуть значні ризики для інвестора.
Вибір надійного банку для розміщення депозиту
Визначившись, що гроші повинні бути розміщені на депозиті, слід правильно вибрати банк:
1. Наявність ліцензії НБУ
Банк повинен мати ліцензію, що діє, від Національного банку України (НБУ). Перевірити можна на офіційному сайті НБУ.

2. Участь у Фонді гарантування вкладів (ФГВФО)
Це гарантує, що твої гроші (до 200 000 грн., а в умовах війни — і більше) буде повернуто навіть у разі банкрутства банку.
3. Розмір та репутація банку
Зверніть увагу на кількість клієнтів, розмір активів – великі банки зазвичай стабільніші. А також на стаж роботи на ринку – старі банки пережили не одну кризу та мають досвід роботи у складних умовах.
Банк повинен мати:
● Стабільний онлайн-банкінг – наприклад, як Приват24 або інтернет-банкінг FreeBank від «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО»
● Наявність резервних каналів зв'язку та робота в умовах вимкнення/блокування.
● Наявність міжнародних інвесторів – нерідко солідні банки пов'язані з великими європейськими групами. Це необов'язкова умова, а багато провідних банків України мають виключно вітчизняне походження, але як додатковий плюс можна врахувати.
● Дострокове зняття грошей з депозиту – можливість отримання вкладу на першу вимогу клієнта зі збереженням ставки.
Для максимального аналізу стійкості банку можна ретельно проаналізувати його фінансові показники – коефіцієнт достатності капіталу, обсяг проблемних кредитів, прибутковість та інші. Усі ці дані публікуються на сайті НБУ або у звітах самих банків.
0 коментарів