А.С.Д. в Google News - натисніть Підписатися

Теорія мозку

Свідомість як суб’єктивність: таємниця Я

До попереднього розділу: Теорія тіла

Ця теорія також не виражає адекватно те, що люди звичайно (насамперед) розуміють під займенником 'я'. С.Лоу показує це з допомогою іншого фантастичного уявного експерименту.

Уявімо, що інопланетяни не здійснювали пересадку мозку Білла і Джона, а з допомогою якогось складного пристрою змінили структуру мозку Білла і Джона таким чином, що мозок Білла набув структури колишнього мозку Джона, а мозок Джона – структури колишнього мозку Білла. З точки зору сучасних матеріалістичних уявлень, саме структура мозку, а не його речовина, визначає думки, спогади, психічні стани, характер людини тощо. Отже, в разі проведення такого експерименту людина з тілом і мозком Білла (але зі зміненою структурою мозку), буде мати спогади і характер Джона і вважатиме себе Джоном. Мабуть, подібно до попереднього випадку, ми з нею погодимося: вона радше Джон, аніж Білл.

Проти цього аргументу С.Лоу можливе заперечення: персональну ідентичність слід ототожнювати з мозком не у смислі матерії мозку, а у смислі його структури – не з матерією, а зі структурою мозку. Назвемо це модифікованою теорією мозку.

С.Лоу не розглядає цю теорію, але можна легко показати її незадовільність з допомогою двох аргументів.

1. Аргумент дуплікатора (С.Лоу використовує його по-відношенню до теорії психічного потоку, але він так само застосовний і тут.) Припустимо, що ті ж інопланетяни створили мою штучну копію з точно такою ж структурою мозку, як і в мене. Де, в такому разі, я? Очевидно, там, де й був. Створена інопланетянами особа – це інша людина, моя копія, але не я. Проте згідно з модифікованою теорією мозку ця особа мусить бути мною. Отже, модифікована теорія мозку є хибною.

2. Якщо структуру мозку Білла трохи змінити, то чи він залишатиметься Біллом, чи стане іншою особою. Припустимо, що ці зміни такі незначні, що характер і спогади майже не змінюються. В такому разі ми, мабуть, будемо схильні визнати цю людину Біллом. А якщо вони будуть такими, що характер і спогади суттєво зміняться, ми можемо дійти висновку, що це вже не Біл. Отже, виходить, що визначальним є послідовність, спадкоємність характеру і спогадів, незалежно від того, чи ця послідовність визначається структурою мозку, чи чимось іншим. Це і є теорія психічного потоку.

До наступного розділу: Теорія психічного потоку

0 коментарів

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии