А.С.Д. в Google News - натисніть Підписатися

Відповідальність у державній сфері


Християнська демократія. Історія та сучасність

До попереднього розділу: Дикий капіталізм

Як уже зазначалося, концепція громадянського суспільства є нежиттєздатною, якщо вона не опирається на підтримку державних кіл. Демократія не може існувати довго, якщо вона не підтримана визнанням трансцендентних цінностей, для яких повага людської гідності є визначальним чинником. Демократія, що не визнає обмеження державного втручання, не має жодних дієвих інструментів проти тоталітаризму.

Для створення життєдіяльної демократичної держави недостатньо самих лише вільного ринку та вільних виборів. Окрім вільного підприємництва та демократичного уряду мусить існувати розгалужена мережа неприбуткових приватних ініціатив, проміжних структур, що сприяють загальному добробуту. Цей “третій сектор” складається із значної кількості організацій – від родини до церкви та профспілок. Засоби масової інформації, освіта, охорона здоров’я, соціальне забезпечення також відіграють чільну роль.

Задля подальшого успішного функціонування демократії, необхідним видається створення відповідального та плюралістичного суспільства; суспільства з організаціями та об’єднаннями, які знають, як подбати про подальший успішний розвиток; суспільства з інституціалізованими формами взаємодопомоги; суспільства, чутливого до обміну моральними цінностями та їх збереження. Економічна відбудова не буде структурною, політична демократія не буде тривалою, якщо вони не забезпечені підтримкою відповідального суспільства.

У процесі дослідження сфери громадянського захисту та ненасильницької діяльності було вироблено деякі важливі засади. Згідно з ними суспільство, в якому існують потужні автономні інституції, є менш сприйнятливим до потенційно тоталітарних урядів. При цьому не забуваймо, що навіть демократичним державам можуть бути властиві тоталітарні тенденції, якщо уряд та парламентська більшість прагнуть керувати всіма аспектами громадянського життя. Розпад організованого суспільства, що означає руйнацію незалежної осі влади, є звичним інструментом у руках тоталітарних держав. Це є причиною, чому тоталітарні партії, щойно здобувши політичну владу, концентрують свою увагу на силових міністерствах. Їхній наступний крок – контроль над економікою та засобами масової інформації. Надалі з такими важелями в руках вони намагаються встановити тотальний контроль над суспільством.

Зміна одного уряду на інший не призведе до демократизації, якщо не буде відновлено структуру суспільства. Якщо центрально- та східноєвропейські суспільства прагнуть у майбутньому захистити себе від тоталітаризму, виникає необхідність у сильних проміжних структурах, – профспілки, церкви, культурні організації, політичні партії, що дієво функціонують у суспільстві, та плюралізм думок є важливими засобами запобігання процесам повернення суспільства до “світлого минулого”. Разом із тим чітке розмежування повноважень між гілками влади є необхідною передумовою для продовження демократичних процесів.

До наступного розділу: Три принципи необхідності державної політики

0 коментарів

Ваше имя: *
Ваш e-mail: *

Подписаться на комментарии